Josef Ptáček
Doprovodná výstava

Josef Ptáček se narodil 23. února 1946 v Počátkách. Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu a Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích. Krátce učil ve Vodňanech. V roce 1970 byl přijat na Filmovou fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor fotografie. Ve své diplomové práci se věnoval divadelní fotografii. Ta se také stala jeho celoživotním tvůrčím tématem. Od roku 1975 je fotografem na volné noze.
Divadelní fotografie
V letech 1976 až 1979 byl Josef Ptáček externím pedagogem na katedře loutkářství DAMU. V letech 2002–2009 vedl na katedře fotografie FAMU seminář divadelní fotografie, kde prosazoval myšlenku, že divadelní fotografie má zachycovat vztahy, neboť ty jsou v divadle zásadní. Jako pedagog působil na Hradecké fotografické konzervatoři, kterou v roce 2001 pomohl obnovit.
Kariéru divadelního fotografa zahájil v šedesátých letech v Českých Budějovicích v Malém divadle. Zde se také potkal s loutkou jako divadelním fenoménem v režiích Josefa Krofty, Jiřího Středy a ve scénickém zpracování Jaroslavy Žátkové. V Naivním divadle v Liberci skvěle zdokumentoval inscenaci Máj, která díky výpravě Pavla Kalfuse s využitím zrcadel nebyla vůbec jednoduchá k nasnímání. Ptáček se snažil postihnout nově vznikající pohled na loutkové divadlo se stále větším využíváním živých herců přímo na jevišti společně s loutkami. Dokladem tohoto trendu jsou i jeho fotografie z inscenace Kainarovy Zlatovlásky v roce 1977, kdy v režii Jana Kačera účinkoval v loutkovém Malém divadle herec František Husák jako živá postava v komunikaci s loutkami.
Ptáčkovy fotografie má ve svém archivu Malé divadlo v Českých Budějovicích (dnes Jihočeské divadlo), Divadlo Drak v Hradci Králové, Divadlo dětí Alfa v Plzni, Naivní divadlo Liberec, Divadlo bratří Formanů, Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze, Divadlo Minor. Mimo loutkových divadel fotografoval v Činoherním klubu, v Divadle Na zábradlí, Klicperově divadle v Hradci Králové, v Divadle v Dlouhé, ve Studiu Ypsilon, v Divadle Na provázku, ve Východočeském divadle Pardubice.
Krajina, lidé, památky
Josef Ptáček fotografoval i svět kolem sebe. Ať již to byla místa, kde žil, nebo která poznal při svých cestách po světě. Procestoval tak šest světadílů.
S velkou vášní fotografoval na pěti stovkách míst zámecké parky a se stejným zaujetím i židovské hřbitovy. Na jeho fotografiích se objevovali lidé, krajina, kulturní, přírodní i historické památky.
Obrazové publikace
1996 – Setkání s Čínou
1997 – Svět tibetského buddhismu
1998 – Toulky zámeckými parky Čech a Moravy
1999 – Praha – procházka staletími
2001 – Mor na ty vaše rody
2002 – Josef Krofta – Pražská scéna
2004 – Vladimír Morávek – Pražská scéna, D. Dvořák, J. Nekvasil – Národní divadlo
2005 – Naučte se komponovat kreativně
2007 – 101 našich nejkrásnějších zahrad a parků
2009 – Země krásná
2023 – Česká divadelní fotografie – Josef Ptáček
Samostatné výstavy (výběr)
1995 – Svět divadla a divadlo světa (Galerie Chrudim)
1996 – Parky (Galerie 13, Praha), Divnej rok (Galerie Budvar, České Budějovice)
1997 – Divadelní fotografie (Galerie města Rzeszow, Polsko)
1999 – Německý exodus (Galerie Josefa Sudka, Praha)
2001 – Obrázky z Asie (ND Liberec)
2002 – Fotografie, Země krásná (Fotochema, Hradec Králové)
2004 – Země Krásná (Galerie CS Kladno), Rok 1989, Německý exodus (Staroměstská radnice, Praha)
2005 – Parky (Měsíc fotografie, Bratislava)
2006 – Divadlo (Muzeum umění, Bělehrad, Srbsko)
Zastoupení ve sbírkách
UMPRUM Praha
Moravská galerie Brno
Svaz českých fotografů
Národní muzeum fotografie – Zlatý fond
Howard Greenberg Gallery NYC
