POROTA

Jindřich Štreit 

Od roku 1974 vedl galerii v Sovinci a od roku 1997 pak galerii v Bruntále. Jeho snímky jsou součástí sbírek MOMA New York, Národní galerie Washington, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně a mnoha dalších. Zároveň je také dlouholetým pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Jindřich se ve své tvorbě zaměřuje na sociální témata, život na venkově a obyvatele českých vesnic. Opakovaně se věnuje i charitativní činnosti, například aktuálně spolupracuje se spolkem Ability, z.s., pro který připravil publikaci plnou svých fotografií a textů. Nedávno Jindřich také převzal od Miloše Vystrčila stříbrnou medaili předsedy Senátu Parlamentu České republiky.


Dana Kyndrová

Dokumentární fotografka se zaměřením na humanistickou fotografii. V letech 1995 až 1999 získala celkem sedm ocenění v soutěži Czech Press Photo, v roce 1998 obdržela Hlavní cenu v národním kole Fujifilm Euro Press Photo Awards a je držitelkou ocenění Osobnost české fotografie 2008. V roce 2006 získala Grant hlavního města Prahy, v rámci kterého zachytila život pražských bezdomovců. Uspořádala řadu výstav doma i v zahraničí a vydala osm autorských publikací.

Petr Zatloukal

Téměř třicet let vedl ateliér fotografie na Katedře výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci. Je absolventem fotografické speciálky, kterou na Lidové škole umění v Olomouci vedl fotograf Miloslav Stibor, a Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze. Jeho tvorbu výrazně ovlivnilo setkání a dlouholeté přátelství s divadelním fotografem Jaroslavem Krejčím, který ve fotografické tvorbě prosazoval osobitost, vlastní přístup a tajemství. Zatloukalovy fotografie zhlédli diváci v mnoha zemích při autorských či kolektivních výstavách a festivalech v USA, Švýcarsku, Maďarsku, Polsku a Chorvatsku.

Svatopluk Klesnil

Svatopluk Klesnil je absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Profesně se věnuje tvůrčí, pedagogické a kurátorské činnosti v oblasti fotografie. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na společenská témata odkazující k mezilidským vztahům a utváření identit. Za soubory fotografií Chvíle šampiónů a Dočasná přítomnost byl oceněn v soutěži Czech press photo 2009 a 2016.

Daniel Schulz 

O fotografii se začal zajímat už jako malý kluk. Jeho dědeček byl kameramanem československé televize a byl to právě on, kdo ho přivedl k "celuloidu". Fotografie ho zajímá všeobecně, baví ho práce se světlem. Fotografuje ve svém ateliéru i v exteriérech a několikrát vystavoval i v galeriích.

Věra Matějů

Dlouholetá předsedkyně Svazu českých fotografů a bývalá šéfredaktorka časopisu Fotografie magazín. Vymyslela a každoročně organizuje soutěž a výstavu Praha fotografická, jejíž první ročník se uskutečnil v roce 1995. V roce 2012 byla oceněna Ministerstvem kultury ČR za neprofesionální audiovizuální a výtvarné aktivity. Je kurátorkou řady fotografických výstav ze Sbírky SČF i současných autorů. Přispívá do odborných knih a časopisů o fotografii. 

Miroslav Zaťko

Dlouholetý metodik pro vizuální umění při Středoslovenském osvětovém středisku v Banské Bystrici. Má bohaté zkušenosti s fotografickými projekty a s pořádáním akcí s celostátním významem (AMFO, Víkend s fotografií). Ve své fotografické praxi se zaměřoval hlavně na cestovatelskou fotografii a spolupráci s cestovatelskými magazíny (Koktejl, Globus, Cestovatel). Zabývá se teorií obrazového jazyka jako komunikačního nástroje vizuálního umění. Obrazový jazyk učil na SPŠJM v Banské Bystrici. V současnosti se věnuje fotografickým projektům se znevýhodněnými skupinami.